Bezpieczny spacer z psem

person dodał: Radek list w: Poradniki dnia: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 54

Spacery z psem są nie tylko obowiązkową rutyną każdego właściciela szczekającego czworonoga. Dla psów spacery są bardzo ważne w utrzymaniu ich właściwej kondycji fizycznej poprzez dawkę ruchu i możliwość wybiegania energii, mają bardzo pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne psów poprzez minimalizowanie w nich lęku i wentylowanie emocji. 

Różnorodne trasy spacerowe są dla psów również bardzo ważne w ich rozwoju umysłowym: różnego rodzaju bodźce takie jak zapachy, różne typu powierzchni, zróżnicowana roślinność i obecność innych zwierząt rozwijają w psiakach ciekawość świata  i stymulują ich umysły do ciągłego rozwoju. Wielu właścicieli psów ma jednak z tyłu głowy niebezpieczeństwo, jakie niosą za sobą choroby  przenoszone przez kleszcze i obawiają się zabierać swoich pupili do lasu lub na łąki.  Zapoznaj się z naszymi poradami i zapewnij bezpieczeństwo swojemu pupilowi. 

Preparaty przeciw kleszczowe: 

To najbardziej popularna i pierwsza przychodząca na myśl ochrona przeciwkleszczowa dla psa. Dobranie odpowiedniego środka jest uzależnione od kilku czynników jak wielkość zwierzęcia, typ jego sierści, aktywność psa.  Istnieje wiele preparatów dostępnych na rynku w postaci kropli, sprayów, szamponów lub obroży, które działają odstraszająco lub zabijają kleszcze.  Jeżeli Twój pies na długą sierść lepiej sprawdzi się u niego obroża oraz krople do podania na skórę te środki będę bardziej optymalne dla psów spędzających dużo czasu na dworze ze względu na wydłużone działanie. Ochronne spreje są łatwiejsze w użyciu dla psów o krótkiej sierści – mają one ograniczone w czasie działanie, więc należy pamiętać o ich regularnej aplikacji 

Regularne przeglądy

Regularnie sprawdzaj sierść psa, szczególnie po spacerach w miejscach, gdzie kleszcze są częste, takich jak lasy, parki czy wysokie trawy. Staraj się usunąć kleszcze jak najszybciej, aby zmniejszyć ryzyko przeniesienia chorób, najlepiej sprawdzają się do tego specjalne haczyki dostępne w każdym zoologicznym oraz w aptece. Dobrym pomysłem jest również pryskanie posłania psa sprejem ochronnym.

Regularne koszenie trawnika

Jeśli Twój pies spędza dużo czasu na podwórku, regularne koszenie trawy może pomóc zmniejszyć ilość kleszczy.

Pamiętaj, że żadna metoda nie jest w pełni skuteczna, dlatego warto łączyć kilka sposobów, aby jak najlepiej chronić psa przed kleszczami. Jeśli zauważysz u swojego pupila objawy choroby przenoszonej przez te pasożyty, skontaktuj się w weterynarzem. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień