Kwiaty na balkonie: Stwórz swoją miejską oazę

person dodał: Radek list w: Poradniki dnia: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 66

Balkon pełen kolorowych kwiatów to uczta dla oczu i… owadów zapylaczy czyli np. pszczół, trzmieli, motyli. Stworzenie kwiatowego balkonu i pielęgnacja kwiatów balkonowych nie jest trudna i skomplikowana, wymaga tylko nieco przygotowania i systematyczności. Oto 5 praktycznych wskazówek, które pomogą ci stworzyć zjawiskowy ogród na balkonie.

Wybierz odpowiednie rośliny

To pierwszy i najważniejszy krok. Wybierz rośliny dostosowane do warunków na twoim balkonie, inne kwiaty sprawdzą się na zacienionej powierzchni, inne na nasłonecznionym trasie. Upewnij się też, że nie porywasz się z przysłowiową motyką na słońce wybierając gatunki o bardzo wysokich wymaganych pielęgnacyjnych. Popularne, mało wymagające rośliny balkonowe to pelargonie, petunie, begonie i surfinie. 

Odpowiednie podłoże i przestrzeń do wzrostu 

Sadząc swoje kwiaty balkonowe upewnij się, że podłoże w którym będą rosły zapewni im odpowiednią przepuszczalność wilgoci i powietrza. Polecamy ziemię uniwersalną - ma ona optymalne PH, a poręczne opakowanie 20 l ułatwia nakładanie do skrzynek i doniczek. W tym temacie miej na uwadze, by donice były nie tylko piękne, ale by zapewniały Twoim roślinom miejsce na rozrośnięcie się oraz posiadały dziurki w dnie pozwalające na odpływ nadmiaru wody.  

Regularne podlewanie

Podlewanie jest bardzo ważne, zwłaszcza w gorące dni. Rośliny przecież potrzebują pić tak samo jak ludzie. Pamiętaj, aby nie doprowadzić do przesuszenia ani przelania roślin. Możesz rozważyć zakup specjalnych kul nawadniających – pozwalają one na pobieranie przez kwoty takiej ilości wody, jaką roślina potrzebuje. Najlepiej jest podlewać rośliny rano lub wieczorem, by ograniczyć odparowywanie wody. Uważaj też by nie lać wody bezpośrednio na liście i kwiaty – krople wody potrafią skupiać światło słoneczne jak soczewki, powodując poparzenie liści.   

Nawożenie

Kwiaty balkonowe wymagają regularnego nawożenia, aby zachować intensywne barwy kwiatów i zdrowy wzrost.  Na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnorodnych nawozów w różnych formach: płynnej lub proszkowej. Pamietaj tylko by stosować się do zaleceń producentów – tu sprawdza się powiedzenie, że co za dużo to niezdrowo i nadmierne nawożenie może wyrządzić więcej krzywdy niż pożytku. Wybierz nawozy dostosowane do potrzeb roślin kwiatowych. 

Pielęgnacja

Pielęgnacja kwiatów balkonowych może być nie tylko obowiązkiem, ale również przyjemnością. Kwitnące rośliny balkonowe nie wymagają wieloetapowej pielęgnacji. Regularnie usuwaj zwiędłe kwiaty i obumarłe liście, aby zachować estetykę i zdrowie roślin.  W miejsce zwiędniętych kwiatów szybko pojawią się nowe.  

Maj to doskonały moment na założenie kwiatowego ogrodu na Twoim balkonie! Przestrzegaj naszych 5 kroków i ciesz swoje oczy feerią kwiatowych barw aż do późnych  wrześniowych dni

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień