Nawadnianie ogrodu - projekt systemu

person dodał: Kamil W list w: Poradniki dnia: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 1394


Przygotowanie


Projektowanie nawadniania może wydawać się skomplikowane, ale wcale takie nie jest, wystarczy odpowiednio się przygotować. System nawadniania ogrodu należy przede wszystkim starannie zaprojektować.
Można to zrobić samodzielnie lub zlecić odpowiednim firmom (na przykład nam:)) Druga opcja jest znacznie wygodniejsza, ale od czego jest się “bohaterem”.


Kilka wskazówek na co zwrócić uwagę.
 
Po pierwsze trzeba precyzyjnie określić powierzchnię do nawadniania, w tym celu ważne jest przygotowanie zeskalowanej mapy działki z naniesionymi terenami zielonymi.
 
Kolejnym elementem jest określenie parametrów źródła wody, ciśnienie i przepływ, ułatwi to podział systemu na sekcje ( suma wydajności poszczególnych zraszaczy nie może być większa aniżeli wydajność źródła ). O ile ciśnienie możemy odczytać z manometru zainstalowanego na sieci to przepływ będziemy musieli obliczyć.


Jak to zrobić? Napełnij 10-litrowe wiadro wodą, najlepiej w miejscu gdzie podłączysz Swój system i zmierz czas napełniania wiadra (w sekundach) następnie dokonaj obliczeń posiłkując się wzorem:


Objętość (w litrach) / Czas (w sekundach) x 3,6 = przepływ w m3/h


Następnie nanosimy na projekt zraszacze, pamiętając aby sąsiadujące zraszacze “podlewały się”, tzn. rozstaw między zraszaczami nie był większy niż 60% średnicy zasięgu działania zraszacza, przykład:
-promień zraszania 5m, odległość między zraszaczami nie większa niż 6m.

W zależności od powierzchni do nawadniania i wydajności źródła zasilania dzielimy nasz system na sekcje tak aby zapewnić odpowiednią ilość wody w zraszaczach.


Już wkrótce kolejne opisy poszczególnych etapów przygotowywania projektu.
Już teraz zapraszamy.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień