Nawadnianie- Tuja

person dodał: Kamil W list w: Poradniki dnia: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 938

Tuje są w ostatnim czasie jednymi z najchętniej wybieranych roślin do żywopłotów oraz ogrodów.

Nie mają dużych wymagań, więc są stosunkowo łatwe w uprawie i utrzymaniu.

Jak więc prawidłowo nawadniać tuje ?

Przed posadzeniem tuji w dołku wkładamy roślinę na 10-15 minut do pojemnika z wodą, tak by całe korzenie były zamoczone. Możemy również wlać do wykopanego dołka pół wiadra wody. Należy pamiętać, że młode rośliny wymagają ściółkowania gleby korą sosnową - hamuje to rozwój chwastów, zatrzymuje wilgoć w ziemii oraz utrzymuje stałą temperaturę gleby. Latem nie dopuszcza do przegrzania a zimą ogrzewa ziemię i chroni korzenie.  Starsze tuje same zakwaszą glebę opadającymi igłami, co zahamuje dalszy wzrost chwastów. Młode rośliny pierwszy tydzień po posadzeniu należy podlewać codziennie po 5 litrów wody.

W żadnym wypadku do nawadniania tuji nie używamy zraszaczy. Woda na igłach może powodować choroby grzybowe, a w słoneczną pogode spowoduje poparzenie rośliny. Do nawadniania tuji używamy linie kroplujące naziemne.

Rośliny starsze podlewamy raz w tygodniu - rano lub wieczorem. Wszelkie nawadnianie jednak najlepiej robić wcześnie rano, ponieważ szczególnie w sezonie letnim nagrzana ziemia po całym dniu sprawi, że duża część wody odparuje, a niska temperatura w nocy może powodować wzrost grzybów. Trudno określić dokładną ilość wody, ponieważ jest ona zależna od rodzaju i przepuszczalności gleby, jednak polecamy 10 do 15 litrów.

Tuje wymagają podlewania przed zimą, dlatego przed nadejściem pierwszych mrozów obficie je nawadniamy. Dzięki temu zgromadzą wilgoć w pędach i nie zbrązowieją.

Polecamy markowe linie kroplujące jak XFD Rain bird, ale zwykłe linie kroplujące również sprawdzą się dobrze

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień