Trawnik jak u brytyjskiego arystokraty

person dodał: Radek list w: Poradniki dnia: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 90

Istnieje powiedzenie mówiące o tym, że doskonały trawnik w stylu brytyjskim wymaga 300 lat regularnej pielęgnacji. Tak długi czas na szczęście nie jest koniecznością, ale jeżeli chcesz cieszyć się gęstym i soczyście zielonym dywanem z trawy to przejdź z nami kroki niezbędne do uzyskania doskonałej murawy. 

Planowanie i przygotowanie:

Zanim przystąpisz do faktycznego zakładania trawnika w stylu angielskim, poświęć trochę czasu na zaplanowanie i przygotowanie obszaru. Przemyśl układ swojego ogrodu pod kątem ilości światła słonecznego, oraz jakości gleby. Trawniki angielskie dobrze rosną w przepuszczalnej glebie o lekko kwaśnym pH. Warto mieć na uwadze, że angielskie zimy są łagodniejsze niż nasze, a brytyjska wilgotność powietrza znacznie przewyższa tą z kontynentalnej Europy.  Jeżeli zakładasz trawnik od zera w procesie planowania uwzględnij solidny system nawadniania, jeżeli modyfikujesz istniejący trawnik koniecznie zaplanuj czas na regularne podlewanie albo skorzystaj np. ze zraszaczy natrawnikowych

Przygotowanie gleby:

Przygotuj glebę poprzez przekopanie jej na głębokość około 15-20 cm, aby rozluźnić ewentualnie skompaktowane obszary, czyli miejsca, gdzie ziemia jest zbyt mocno zbita i nie ma w niej swobodnego przepływu wody i powietrza.  Praca pójdzie sprawniej i skuteczniej przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi jak np. widły spulchniające  czy spulchniacz. Ręcznie usuń wszelkie zanieczyszczenia, śmieci,  kamienie lub chwasty, które mogą utrudnić wzrost trawnika. Teraz czas na „nakarmienie” gleby – rozprowadź regularnie  materię organiczną, aby poprawić strukturę i żyzność gleby. Tak jak pisaliśmy powyżej, trawniki angielskie lubią kwaśne PH, więc dobrym wyborem będzie torf. 

Wybór i siew nasion

Wybór odpowiedniego rodzaju nasion trawy jest bardzo ważny dla uzyskania klasycznego wyglądu trawnika angielskiego. Wybierz wysokiej jakości mieszankę nasion, odporną na kapryśne warunki atmosferyczne oraz na nie zawsze doskonałe warunki glebowe. Gdy podłoże  jest przygotowane, równomiernie rozsyp nasiona trawy na obszarze, korzystając z siewnika. Delikatnie przetrzyj nasiona w ziemię, aby zapewnić dobre przyleganie do gleby. Aby uzyskać odpowiednio gęstą trawę optymalnie jest wysiać 1 kg nasion na 30-40 m² powierzchni, ale te wartość należy weryfikować w zależności od konkretnej mieszanki nasion. Następnie wyrównaj obsiany teren walcem. Regularnie podlewaj swój rosnący trawnik, aby utrzymać wilgotność gleby, ale nie doprowadzić jej do zalania. Pamiętaj o tym zwłszacza w fazie wzrostu.

Nawadnianie:

Prawidłowe nawadnianie jest kluczowe dla zakładania i utrzymania trawnika w stylu angielskim. Zainstaluj system nawadniający lub korzystaj z węża z przyłączem do nawadniania, aby zapewnić regularne podlewanie. Przy podlewaniu trawników bardzo ważne jest by robić to odpowiednio głęboko – nie wystarczy lekkie popryskanie trawy wężem ogrodowym. Upewnij się, że nawadnianie przeprowadzasz rano lub wieczorem – dzięki temu zimniejszych proces parowania wody.  

Nawożenie:

Regularne nawożenie jest niezbędne, aby promować zdrowy wzrost i utrzymać bujny wygląd trawnika oraz uniknąć rozwoju mchu. Na rynku istnieje wiele nawozów uniwersalnych, jednak rekomendujemy  stosowanie nawozu odpowiedniego do potrzeb trawnika w danej porze roku, szczególnie latem, gdy rośliny potrzebują naszego wparcia. Wybierz wolno uwalniający się, zrównoważony nawóz specjalnie przeznaczony do trawy. 

Koszenie i kontrola chwastów :

Utrzymuj swój trawnik w stylu angielskim regularnie kosząc go ostrym nożem. Ustaw kosiarkę na wysokość około 5-8 cm, aby utrzymać pożądaną wysokość trawy. Unikaj przycinania więcej niż jednej trzeciej długości liścia trawy naraz, aby uniknąć  uszkodzeń. To wcale nie musi trwać, aż 300 lat ? Zachowaj kontrolę nad chwastami, wprowadzając proaktywną strategię ich zwalczania. Najprostszym sposobem walki z nimi jest stosowanie herbicydów, lecz wykorzystanie środków chemicznych nie pozostaje obojętnym wobec środowiska i może być szkodliwa np. dla owadów zapylaczy. Wyrywaj chwasty ręcznie, korzystając z wielu wygodnych narzędzi.

Aeracja czyli napowietrzanie:

Aeracja jest kluczowa dla zapewnienia prawidłowej cyrkulacji powietrza, penetracji wody i pobierania składników odżywczych przez trawnik. Użyj aeratora ręcznego, aby wykonać otwory w glebie i zwiększyć jej przepuszczalność. Przeprowadzaj aerację corocznie, najlepiej jesienią lub wiosną, gdy trawa aktywnie rośnie.

Ciesz Się Swoim Trawnikiem w Stylu Angielskim:

Dzięki odpowiedniej opiece i konserwacji, twój trawnik w stylu angielskim będzie perłą w koronie Twojego ogrodu Usiądź wygodnie, zrelaksuj się i rozkoszuj się pięknem swojego starannie pielęgnowanego trawnika - zapracowałeś na to. 

 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień