Tuje są w ostatnim czasie jednymi z najchętniej wybieranych roślin do żywopłotów oraz ogrodów.
Nie mają dużych wymagań, więc są stosunkowo łatwe w uprawie i utrzymaniu.
Jak więc prawidłowo nawadniać tuje ?
Przed posadzeniem tuji w dołku wkładamy roślinę na 10-15 minut do pojemnika z wodą, tak by całe korzenie były zamoczone. Możemy również wlać do wykopanego dołka pół wiadra wody. Należy pamiętać, że młode rośliny wymagają ściółkowania gleby korą sosnową - hamuje to rozwój chwastów, zatrzymuje wilgoć w ziemii oraz utrzymuje stałą temperaturę gleby. Latem nie dopuszcza do przegrzania a zimą ogrzewa ziemię i chroni korzenie. Starsze tuje same zakwaszą glebę opadającymi igłami, co zahamuje dalszy wzrost chwastów. Młode rośliny pierwszy tydzień po posadzeniu należy podlewać codziennie po 5 litrów wody.
W żadnym wypadku do nawadniania tuji nie używamy zraszaczy. Woda na igłach może powodować choroby grzybowe, a w słoneczną pogode spowoduje poparzenie rośliny. Do nawadniania tuji używamy linie kroplujące naziemne.
Rośliny starsze podlewamy raz w tygodniu - rano lub wieczorem. Wszelkie nawadnianie jednak najlepiej robić wcześnie rano, ponieważ szczególnie w sezonie letnim nagrzana ziemia po całym dniu sprawi, że duża część wody odparuje, a niska temperatura w nocy może powodować wzrost grzybów. Trudno określić dokładną ilość wody, ponieważ jest ona zależna od rodzaju i przepuszczalności gleby, jednak polecamy 10 do 15 litrów.
Tuje wymagają podlewania przed zimą, dlatego przed nadejściem pierwszych mrozów obficie je nawadniamy. Dzięki temu zgromadzą wilgoć w pędach i nie zbrązowieją.
Polecamy markowe linie kroplujące jak XFD Rain bird, ale zwykłe linie kroplujące również sprawdzą się dobrze